Doživite povijest dvorca
Ulaznice
Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.
Cijene ulaznicaMuzej
DT 29, Preparat jelena lopatara
U prošlosti je lov bio glavna aktivnost kojom je viši sloj ispunjavao dokolicu. Stoga se i u dvorcima uređuju posebne lovačke sobe u kojima se okuplja plemićko društvo. Takav je slučaj i s Trakošćanom, gdje je ulaz u lovačku dvoranu potpuno autonoman, onemogućujući slučajne susrete s ostalim stanovnicima dvorca, odnosno osiguravajući privatnost druženja.
Lovačke su prostorije najčešće bile ukrašene trofejima koji ostaju lovcu kao trajna uspomena na lov i divljač. Trofeji su uređeni za duže čuvanje i ocjenjivanje jer trofejna vrijednost mnogo kazuje o kvaliteti upravljanja lovištem, to jest veleposjedom. Trofeji u Trakošćanu dolaze iz raznih lovišta, a u dominiraju rogovi srnjaka. Ipak, u lovačkoj se dvorani posebno ističe preparat jelena lopatara.
Jelen lopatar (lat. Dama dama) ili jelen lanjac/šarenjak živi u većim stadima koja se sastoje od životinja različitog spola i starosti. Vjeran je svom staništu te se ne može govoriti o velikim migracijama, osim ako je stado uznemireno. Rogovi su mu u donjem dijelu slični rogu jelena običnog, a u gornjem dijelu su prošireni i spljošteni, u obliku lopate, pa otuda i ime lopatar. Košuta i mlado tele nemaju rogove.
Preparat trakošćanskog jelena lopatara je rezultat lova grofa Ivana Draškovića u Novom Marofu u listopadu 1901. godine, a stavljen je na drvenu ploču s motivima hrastovog lišća i žira.
Doživite povijest dvorca
Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.
Cijene ulaznica