Doživite povijest dvorca
Ulaznice
Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.
Cijene ulaznicaVisoko prizemlje sastoji se od radnih, društvenih i svečanih prostora, a interijeri tih dvorana pripadaju repertoaru elegantnih rezidencijalnih ambijenata u duhu historicizma.
Lovačka dvorana smještena je u istočnoj kuli dvorca i simbolički predstavlja lovačku tradiciju obitelji Drašković. Njezina izdvojenost omogućavala je muškom društvu, najčešće po povratku iz lova, neometano opuštanje i uživanje u jelu i piću. Nekad je služila kao velika blagovaonica.
Namještaj je izrađen u orahovini i tapeciran zelenom tkaninom, neostilskih je karakteristika i potječe iz sedamdesetih godina 19. stoljeća. Bogato je uređena i ukrašena lovačkim trofejima s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće. Dvoranu krasi velika bijela kaljeva peć ukrašena reljefom s lovačkim motivima.
Radni prostor vlasnika dvorca namješten je mobilijarom i policama za knjige neorenesansnog stila. Cjelokupna dvorska knjižnica danas broji oko 1700 knjiga iz ostavštine obitelji Drašković. Uz beletristička i enciklopedistička izdanja te periodiku, unutar fonda nalaze se također i stručni priručnici o lovu, kulinarstvu, sportu, itd. Veći dio knjižnog fonda je iz 19. stoljeća, a tek manji dio pripada 18. i početku 20. stoljeća. Knjige su pisane većinom njemačkim i francuskim jezikom. Izložena je i mala arheološka zbirka: polirane sjekire iz neolitika i eneolitika te glinene posude iz brončanog doba.
Viteška dvorana smještena je u zapadnoj kuli i najreprezentativniji je dio dvorca. Taj svečani prostor preuređen u 19. stoljeću nastoji nas vratiti u srednjovjekovnu romantičarsku prošlost i evocirati viteške vrline. Danas simbolizira vojničku prošlost Trakošćana i obitelji Drašković. Dvorana je opremljena neorenesansnim namještajem i otvorenim kaminom s bogato dekoriranom drvenom maskom na kojoj se nalaze grbovi obitelji Drašković i Latour. U središtu prostorije nalaze se dvije replike viteških oklopa za cijelo tijelo koji potječu iz devetnaestog stoljeća. Zidovi viteške su ukrašeni oružjem na motki s kraja 16. i iz 17. stoljeća, portretima članova carske i kraljevske obitelji Habsburg te carskih generala u ovalnim drvenim okvirima ukrašenim pozlaćenim listovima akantusa. Središtem dvorane dominiraju dva viteška konjanička oklopa.
Dvorana s izloženim portretima prvih članova obitelji Drašković. Posebice treba istaknuti portrete Jurja II., Gašpara, Ivana III., Nikole II., te Ivana V. Draškovića. Ovdje se nalazi i Mala genealogija obitelji Drašković iz 1755. godine. Obiteljsko stablo prikazuje samo dio obitelji, odnosno samo direktne pretke generala Josipa Kazimira Draškovića, a donosi nam i zanimljive podatke o izgledu Trakošćana sredinom 18. stoljeća.
U središnjem dijelu zgrade nalazi se dvorište četverokutnog oblika s cisternom, čiji donji kameni dio pripada 17. stoljeću, dok je gornji od lijevanog željeza postavljen u 19. stoljeću. Dva kata sjevernog zida dvorišta u baroknom razdoblju, bila su otvorena dvostrukim polukružnim arkadama čiji su ostaci danas vidljivi u unutrašnjosti. Kroz istočni i južni zid u dvije razine protežu se balkoni, ložišta za peći i trofeji rogova jelena. U zidu dvorišta nalazi se sat s dvostrukim brojčanikom, rad varaždinskog urara J. Bechela iz 19. stoljeća.
Zbirka oružja broji oko 300 primjeraka oružja te zaštitne opreme ili njihovih dijelova. Danas teško možemo prosuditi koji primjerci potječu iz doba kad je Trakošćan bio utvrda, a koji su bili naknadno nabavljeni za dvorsku dekoraciju. Unatoč tome, vrijednost zbirke je neupitna, a po svojem sadržaju i tipologiji, ona prati vojničku prošlost obitelji Drašković.
Treba istaknuti tri mača dvoručnjaka njemačke proizvodnje iz 16. stoljeća te skupinu od dvadesetak mačeva schiavona, jednu od većih na području Hrvatske. Puške kukače ili bradatice, te pojedini mužari i raniji topovi mogli bi pripadati izvornom obrambenom sustavu utvrde Trakošćan iz 15. i 16. stoljeća, jednako kao što bi i kacige te dijelovi oklopa mogli biti ostaci izvorne momčadske opreme trakošćanske posade iz 17. stoljeća.
Topove s grbom obitelji Drašković povezujemo sa sudjelovanjem Draškovića u borbama protiv Napoleona pa bi iz toga vremena mogli potjecati, kao ratni plijen, i francuski mačevi paloši. Trakošćanska zbirka posjeduje i nekoliko primjeraka turskog naoružanja. Iznimno je brojna i raznovrsna skupina oružja na motki (63 primjerka) – neki primjerci bili su korišteni kao oružje u ratu, a drugi su pak bili statusna oznaka nositelja. Jednako tako pretpostavljamo da je skupina lovačkih pušaka mogla biti dio izvornog inventara lovačke opreme obitelji Drašković.
Unutar zbirke oružja predstavljeno je 196 primjeraka oružja i opreme. Zbirka nam daje povijesni prikaz razvoja hladnog i vatrenog oružja i opreme od 15. do kraja 19. stoljeća.
Doživite povijest dvorca
Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.
Cijene ulaznica