Voditelj zbirke:

Vinko Kovač
Kustos
vinko@trakoscan.hr

Zbirka varia sastoji se od  predmeta svakodnevne uporabe koji po namjeni ne pripadaju drugim zbirkama. Sadržajno je raznolika te su u nju uključene svjetiljke, svijećnjaci, satovi, kaljeve peći, ključevi, tapete, zastori, kao i drugi raznorodni predmeti nastali u razdoblju od 16. do 20. stoljeća. Većina predmeta izložena je u stalnom postavu i dio je ambijenta.

U zbirci brojem dominiraju različiti primjerci rasvjetnih tijela: mjedeni svijećnjaci, keramički svijećnjaci Tvornice porculana Loket (Elbogen) i Tvornice L. Schutz, petrolejske svjetiljke ugledne bečke tvornice R. Ditmar s kraja 19. i prve polovine 20. stoljeća i tvornice Jakob Hirschhorn iz Berlina te stilske viseće svjetiljke iz 17., 18. i 19. stoljeća.

Posebna skupina predmeta su kućni satovi te kućišta satova. Jedan od dva sačuvana mjedena stolna sata s potpornjem iz prve polovine 18. stoljeća na brojčaniku nosi signaturu majstora Johanna Michaela Weltza iz Eisenstata. Klasicistički stolni sat izrađen u zadnjoj četvrtini 18. stoljeća lijep je primjer tzv. tabernakl sata. Neobičan sat s dvostrukim brojčanikom rad je varaždinskog urara Josefa Bechela iz 19. stoljeća. Jedan se brojčanik sata nalazi u zidu dvorišta, a drugi u hodniku prvog kata dvorca.

Pozornost zaslužuju bogato ornamentirane kaljeve peći. Peć iz Glazbenog salona je najstarija, potječe iz 18. stoljeća. U središnjem dijelu dvorske kuhinje očuvan je velika kaljeva peć iz 1917. godine koja je u potpunosti obnovljena sa svim detaljima, odnosno metalnim i lijevano željeznim pripadajućim elementima.

U zbirci se nalaze i oslikane platnene tapete nepoznatih autora. Oslikana zidna platna Malog salona prikazuju idilu ladanjskog života 18. stoljeća, po uzoru tadašnjih francuskih tapiserija i goblena, a oslikane tapete iz Časničke sobe prikazuju regularne austrijske pješačke i konjaničke postrojbe iz razdoblja nakon Rata za austrijsko naslijeđe (1740.  ̶ 1748.). Ove je tapete vjerojatno naručio Josip Kazimir Drašković, koji je bio zapovjednik jedne od na njima prikazanih postrojbi.

Istaknuto mjesto u zbirci pripada povijesnom klaviru graditelja Conrada Grafa (Beč, 1835. g.). Raritetan je i smatra se jedinstvenim budući da na njemu s vremenom nisu napravljene gotovo nikakve preinake, a restauracijom koju je 2007. godine izveo prof. Ljubomir Gašparović vraćen je u svirno stanje. Jedan segment zbirke čine arheološki predmeti iz ostavštine obitelji Drašković: polirane sjekire i čekići iz mlađeg kamenog doba (6000.  ̶ 3500. g. pr. Kr.), te glinene posudice iz kasnog brončanog razdoblja (1100.  ̶  850. g. pr. Kr.). Manju cjelinu čine i razni predmeti sakralnog karaktera vezani uz rimokatoličku vjeru i obrede: kaleži, zvona, pokaznica, kandila, škropilo, posuda za tamjan, sakralne skulpture. U kapeli sv. Križa u perivoju nalazi se oltar kasno klasicističkih obilježja i ograda pjevališta s oslikanim kasnobaroknim ukladama s prikazima svetaca.

img

Otključajte
tajne dvorca

Doživite povijest dvorca

Ulaznice

Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.

Cijene ulaznica

Lokacija

Dvor Trakošćan

Trakošćan 4

42250 Lepoglava