
Proračun projekta (EFRR sredstva): EUR 14.336,00
Trajanje projekta: 01.04.2025. – 31.10.2025.
Projektni partneri: Dvor Trakošćan, Posavski muzej Brežice
Zajednički izazov:
Pogranična područja Slovenije i Hrvatske njegovala su i još uvijek njeguju slične oblike raznih kulturnih i obrtničkih tradicija. Stari zanati su skoro identični i međusobno se razlikuju tek u tehnikama ili upotrebi različitih materijala. U prošlosti su na cijelom području brojni rukotvorski zanati imali važnu ekonomsku i socijalnu ulogu za lokalno stanovništvo, dok se danas s pojedinim rukotvorskim zanatima bavi sve manje ljudi, a mladi ne pokazuju interes za njih.
Moderno doba i njegov stil života doveli su u pitanje opstanak nematerijalne kulturne baštine. Novi mediji te načini življenja često su fokusirani na budućnost, pritom zaboravljajući važnost prošlosti. Takav način doveo je do toga da danas mnogi običaji polako padaju u zaborav. Kako se nematerijalna baština prenosi s koljena na koljeno, odnosno s generacije na generaciju, uključivanje lokalnog stanovništva predstavlja veoma bitan čimbenik opstanka tradicije. Upravo su pojedinci ti, koji uz suradnju kulturnih organizacija mogu oživjeti duh nekadašnjeg vremena te ojačati osjećaj kulturnog identiteta pojedinca i društva. Stoga je prijeko potrebno očuvati i dalje prenositi kulturnu baštinu budućim generacijama, kako bi one mogle dalje prenijeti znanje onim generacijama koje tek dolaze.
Sukladno navedenom, projektom će se izravno doprinijeti rješavanju 3 izazova:
Glavni cilj:
Zajedničkom suradnjom i prijenosom znanja doprinijeti očuvanju tradicionalnih vještina i zanata koje padaju u zaborav te osnažiti kvaliteta života stanovništva u manjim sredinama s obje strane granice stvaranjem osjećaja zajedništva te poticanjem stanovništva na dijeljenje i njegovanje rukotvorina. Time će se produbiti uzajamno povjerenje i razumijevanje među stanovnicima te ojačati povezanost među njima, kao i unaprijediti suradnja između projektnih partnera.
Glavni ishodi:
Provedba projektnih aktivnosti generirat će sljedeće ishode:
– Uspostavljena prekogranična suradnja i povezano građanstvo kroz prijenos znanja i vještina na području očuvanja kulturne baštine
– Zajednički organizirana prekogranična događanja za djecu, mlade, obitelji i starije osobe u svrhu promicanja kontakata, povećanja povezanosti i interakcije među ljudima s obje strane granice
Kombinacija planiranih ishoda rezultirati će doprinosom očuvanja tradicionalnih vještina i zanata kroz međugeneracijsko učenje o važnosti kulturnog nasljeđa i bogatstva prekograničnog područja značajnih za očuvanje kulturne baštine i povećanja kvalitete života stanovništva s obje strane granice.
Doživite povijest dvorca
Ulaznice možete kupiti na recepciji muzeja prilikom dolaska.
Cijene ulaznica